›› Dzisiaj jest piątek, 20 września 2019 roku. ‹‹


poznajemy nietoperze

Nietoperze (Chiroptera - rękoskrzydłe) są jedynymi współcześnie żyjącymi na Ziemi ssakami, które opanowały zdolność aktywnego lotu. Ich błoniaste skrzydła powstały z wydłużonych kości przedniej kończyny: palców, przedramienia, ramienia oraz błony lotnej, która ciągnie się po boku ciała, aż do tylnych kończyn. U niektórych gatunków znajduje się również między nogami. Tylko kciuk zakończony pazurem nie uległ wydłużeniu i nie wchodzi w skład skrzydeł. Nietypową postawę w spoczynku, jaką jest zwisanie głową w dół, zawdzięczają specyficznej budowie tylnych kończyn zaopatrzonych w pazurki, które pod wpływem obciążenia samoczynnie zaciskają się. Dzięki temu pozycja zwisu nie wymaga od nich żadnego wysiłku. Niezwykłą cechą tych ssaków jest zdolność do echolokacji. Większość gatunków w czasie lotu emituje ultradźwięki, które odbijając się od przeszkód (zdobyczy) powracają, jako echo do ucha, informując o otoczeniu.

Nietoperze w przeważającej większości prowadzą nocny tryb życia, za dnia chowają się w najrozmaitsze kryjówki np. dziuple drzew, jaskinie, strychy, piwnice, za okiennicami, pod mostami, w studniach itp. Podstawowym pokarmem naszych nietoperzy są owady (borowiec wielki przez noc może zjeść 30 chrabąszczy, a nocek rudy 500 komarów), ale zdarza się im też zjadać pająki a gatunkom polującym nad wodą różne wodne bezkręgowce. Licząca 500 osobników kolonia nocków dużych pożera w ciągu lata około 2 ton owadów.

Nietoperze żerują od wiosny, kiedy to rozpoczynają się loty owadów do jesieni. Okres od późnej jesieni do wiosny przesypiają - zapadają w stan hibernacji. W tym czasie wszystkie procesy życiowe ulegają znacznemu spowolnieniu, a temperatura ciała zostaje obniżona do temperatury otoczenia. Wykorzystują wtedy jedynie zapas tłuszczu zmagazynowany pod skórą. Zimowymi schronieniami nietoperzy są najczęściej różnego rodzaju podziemia, jak: jaskinie, sztolnie, piwnice, schrony, forty, a nawet studnie czy szczeliny w budynkach. Hibernujące nietoperze budzą się, co jakiś czas, aby napić się wody, załatwić potrzeby fizjologiczne, czy też zmienić miejsce pobytu. Podczas takiego wybudzania nietoperz podnosi temperaturę ciała do temperatury normalnej aktywności, co wiąże się z koniecznością wydatkowania znacznej ilości energii, jeśli dojdzie do dodatkowych przebudzeń, spowodują one wyczerpanie się zapasów tłuszczu przed nastaniem wiosny i śmierć głodową nietoperza. Sygnałem do nadprogramowego przebudzenia może być nagły wzrost lub spadek temperatury otoczenia, hałas, dotyk, światło czy podmuch powietrza, dlatego zabronione jest wchodzenie do jaskiń starych kopalń, bunkrów itp. obiektów, gdzie zimują nietoperze. Należy też pamiętać, że wszystkie nasze nietoperze podlegają ochronie prawnej.

Do dzisiaj wielu ludzi wierzy, że nietoperze wkręcają się we włosy. Nic bardziej mylnego. Owszem te sympatyczne ssaki latają nam często nad głowami, ale tylko dlatego, że nad naszymi głowami krąży wiele nocnych owadów (np. komary), które są przysmakami tych zwierząt. Bardzo często można zobaczyć polujące nietoperze wieczorem pod latarniami ulicznymi, gdzie do światła i ciepła przylatuje wiele gatunków owadów.

 

W Polsce stwierdzono 25 gatunków nietoperzy.

  ♦ Rodzina podkowcowate - Rhinolophidae ♦

 1. Podkowiec mały - Rhinolophus hipposideros
 2. Podkowiec duży - Rhinolophus ferrumequinum

 3. ♦ Rodzina mroczkowate - Vespertilionidae ♦

 4. Nocek Alkatoe - Myotis alcathoe
 5. Nocek duży - Myotis myotis
 6. Nocek Bechsteina - Myotis bechsteinii
 7. Nocek Natterera - Myotis nattereri
 8. Nocek ostrouszny - Myotis blythii
 9. Nocek orzęsiony - Myotis emarginatus
 10. Nocek wąsatek - Myotis mystacinus
 11. Nocek Brandta - Myotis brandtii
 12. Nocek łydkowłosy - Myotis dasycneme
 13. Nocek rudy - Myotis daubentonii
 14. Mroczek posrebrzany - Vespertilio murinus
 15. Mroczek pozłocisty - Eptesicus nilssonii
 16. Mroczek późny - Eptesicus serotinus
 17. Karlik malutki - Pipistrellus pipistrellus
 18. Karlik drobny - Pipistrellus pygmaeus
 19. Karlik większy - Pipistrellus nathusii
 20. Karlik Kuhla - Pipistrellus kuhlii
 21. Borowiec olbrzymi - Nyctalus lasiopterus
 22. Borowiec wielki - Nyctalus noctula
 23. Borowiaczek - Nyctalus leisleri
 24. Gacek brunatny - Plecotus auritus
 25. Gacek szary - Plecotus austriacus
 26. Mopek - Barbastella barbastellus


Wkrótce dowiemy się o nich więcej.


powrót na początek strony

nacieki jaskiniowe
jaskinie...
poznajemy nietoperze
Speleo-Myszków