›› Dzisiaj jest niedziela, 16 grudnia 2018 roku. ‹‹ 
15-16 października 2016
Wyprawa w podziemne Tatry

Starania i wytrwałość w dążeniu do celu przynoszą efekty. 15 i 16 października członkowie naszego stowarzyszenia - Strażak, Miki oraz dwie Renie - sięgnęli po swoje marzenia i uzyskawszy wcześniej zgodę odpowiednich służb, zwiedzili jaskinię Szczelina Chochołowska. Aura okazała się łaskawa, a na miejscu zbiórki w pensjonacie "U Zosi" z myszkowianami spotkali się Monika i Andrzej z Speleoklubu Olkusz, Wojtek Styrczula ze swoją drugą połową Bożeną oraz Paweł i Mateusz.

Dla niezorientowanych, Jaskinia Szczelina Chochołowska jest największą i najbardziej znaną jaskinią Doliny Chochołowskiej. To ciąg korytarzy, będący dawnym podziemnym szlakiem potoku Chochołowskiego. Jaskinia nie jest udostępniona turystom i wbrew nazwie nie jest po prostu skalną szczeliną, lecz pokaźnym układem korytarzy o ponad dwukilometrowej długości. Jaskinia należy do grupy krasu podziemnego o rozwinięciu poziomym, pionowe studnie i progi skalne występują tu jedynie sporadycznie. Najniższe piętro jaskini pozbawione jest niemal całkowicie szaty naciekowej, główny ciąg jaskini jest w nią bogaty, natomiast góra jaskini ubrana jest w tzw. "kamienne mleko".

Wrażenia..? Krótko i na temat - Coś pięknego.

Budowa jaskini niejako wymusza kierunek zwiedzania i wejście do niej oznacza konieczność przejścia całości ciągu. Jest zatem jaskinią dla wytrwałych. Dodać pozostaje tylko jedno, wszyscy zwiedzający dziurę, mimo zmęczenia, wyszli z niej oczarowani pięknem natury i bardzo zadowoleni.

Przy okazji wyjazdu, korzystając z posiadanego czasu, ekipa Speleo Myszków postanowiła przekroczyć granicę, by odwiedzić braci Słowaków i sprawdzić co słychać i przed wszystkim widać w podziemiach po tamtej stronie najpiękniejszych gór świata -Tatr. Jako cel wypadu obrana została Brestova - spora polana położona u wylotu doliny Zubereckiej. To atrakcyjna okolica z ciekawą historią i kulturą, z którą można zapoznać się w tamtejszym Muzeum Wsi Orawskiej. Jednak jak przystało na miłośników speleologii najważniejszym lokalnym elementem godnym zwiedzenie była położona na lesistym zboczu Jaskinia Brestova. Obiekt znany był od dość dawna i wcześniej nosił nazwę Zuberskiej Jaskini. Jej intensywna eksploracja rozpoczęła się od około 1955 roku, wtedy też jaskinia otrzymała swoją obecną nazwę. Jaskinia pełna jest trudności technicznych w postaci licznych syfonów wodnych, będących elementami sieci hydrologicznej lokalnych cieków wodnych. Obecnie opiekę nad jaskinią sprawuje grupa speleologów z klubu w Dolnym Kubinie. Z prawie 1900 metrów jaskini, zwiedzającym udostępnione jest ponad 400. To co natura potrafi zdziałać rzeźbiąc z skalnej materii jest nie do opisania i budzi uzasadniony zachwyt. Liczne nacieki, wyżłobienia, stalaktyty, stalagmity i stalagnaty tworzą obrazy, które zostają w głowach na długo. Polecamy z całego speleologicznego serca. /więcej fotek w galerii/

(GS)

aktualności « powrót » archiwum

Speleo-Myszków