›› Dzisiaj jest wtorek, 26 marca 2019 roku. ‹‹ 
11 września
Nocne manewry z nietoperkami

Ciekawe warsztaty, spora liczba pasjonatów, dużo teorii, moc praktyki i super przygoda to wszystko znalazło się na II Jurajskiej Nocy Nietoperzy w Podlesicach. Co oczywiste, na spotkaniu nie mogło zabraknąć także i nas.

W piątek, 11 września od godziny 17.00 w Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury w Podlesicach prowadzone były warsztaty tematyczne, w całości poświęcone tym latającym ssakom. Swoją szeroką wiedzą nt. nietoperzy dzielili się: dr Tomasz Postawa z ISEZ Kraków i Maurycy Ignaczak z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy. Uczestnicy prelekcji mogli dowiedzieć się m.in. jakimi fascynującymi stworzeniami są nietoperze oraz poznać całą plejadę przedstawicieli tego rzędu ssaków.

Po teorii przyszedł czas na praktykę, czyli "własnoręczne" poznanie metodyki badań nietoperzy. Ta miała miejsce przy Jaskini Głębokiej pod Górą Zborów. Na nocne manewry ze skrzydłami w tle stawiło się całkiem sporo osób, co świadczyć może o dużym zainteresowaniu tym tematem. Tuż po zmroku, w rozstawionej specjalnej siatce zaczęły pojawiać się kolejne egzemplarze sympatycznych kudłatych lotników. Do bezkrwawych łowów wykorzystano również nowoczesną technologię w postaci detektora dźwięku.

Chiropterolodzy prowadzący zajęcia zaprezentowali uczestnikom spotkania kilka z wyłowionych nietoperzy, wskazując na cechy szczególne, pozwalające określić ich przynależność gatunkową. Informacja taka staje się bazą do dalszych badań nad samymi nietoperzami oraz stanem środowiska naturalnego wokół nas...

Noc uznajemy za udaną ze wszech miar /więcej fotek w galerii/

Z pozdrowieniami od
Speleo Myszków

aktualności « powrót » archiwum

Speleo-Myszków