›› Dzisiaj jest wtorek, 26 marca 2019 roku. ‹‹ 
29 sierpnia
W krainie rysunku i jaskin

W związku z odbywającym się V zjazdem karkykaturzystów na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej postanowiliśmy spotkać się z uczestnikami, aby pokazać im nasz podziemny świat. Wybór miejsc do pokazania był prosty: Góry Towarne, Rezerwat Zielona Góra i okolice Olsztyna.

W sobotę rano spotkaliśmy się z naszymi gośćmi pod gospodarstwem agroturystycznym ''Magiczny Dwór'' w Jaworzniku, stamtąd całą ekipą pojechaliśmy w kierunku Olsztyna. Nasi goście przy okazji trwającej podróży mogli zobaczyć okoliczne krajobrazy z terenu: Żarek, Przybynowa, Zaborza, Olsztyna... Wyprawa miała za główny cel to, aby nasza Jura stała się nową inspiracją dla ich dalszej pracy twórczej. Jaskinia Kolumnowa w Rezerwacie Zielona Góra nie wymaga od zwiedzających przebierania się w kombinezony. Za to niezbędne jest w niej dobrze świecąca czołówka. Ta piękna, acz udostępniona turystom jaskinka, stanowiła jedynie początek naszej wyprawy. Następne były jaskinie w Górach Towarnych. Towarna i Dzwonnica, połączone jaskinie niosą ze sobą nieco inne wrażenia niż zwiedzanie Kolumnowej. Ogólnie jaskinie bardzo ciekawe, nie licząc korytarzyka wyjściowego z Dzwonnicy i jego licznych mieszkańców - pająków (korytarzyk dla ludzi o mocnych nerwach ) Kolejną zaliczoną "dziurą" Gór Towarnych była jaskinia Cabanowa, urokliwa i łatwa w zwiedzaniu. W jaskini znajduje się zeszyt, w którym każdy może zostawić po sobie ślad, upamiętniając swój pobyt w tym miejscu. O Sokolich Górach raczej nie trzeba się szeroko rozpisywać. Każdy, kto tam był, chociaż raz zawsze wróci tutaj, ze względu na niezwykły urok i spokój tego miejsca.

Pod dniu pełnym wrażeń wróciliśmy do naszego punktu wyjścia, czyli do ''Magicznego Dworu''. Właściciele, Państwo Anna i Bogdan Toczydłowscy, przyjęli nas niezwykle serdecznie i ciepło. Skorzystaliśmy, więc z zaproszenia na pieczonki Podczas trwającej kolacji (a raczej obiadokolacji) oblicza speleologów zostały utrwalone w wersji, w jakiej specjalizowali się tegoroczni goście zjazdu karykatur. Zapraszamy, więc wszystkich do obejrzenia nas speleologów, w dodanej galerii

Z pozdrowieniami
Katarzyna Kłosek

aktualności « powrót » archiwum

Speleo-Myszków