›› Dzisiaj jest wtorek, 26 marca 2019 roku. ‹‹ 
21 maja
Święci schodzą do piekieł

Wraz z Nowicjuszami Zakonu Paulinów z Leśniowa, wyruszyliśmy po raz kolejny na szlak fascynujących zjawisk krasowych jurajskiej ziemi. Celem tej wycieczki były jaskinie znajdujące się w Górach Towarnych koło Olsztyna tj. Jaskinie Towarna i Dzwonnica oraz Jaskinia Cabanowa.

Jaskinie te są obiektami technicznie łatwym do zwiedzania, nawet przez niewprawionych i początkujących grotołazów. Co prawda były małe problemy techniczne przy pokonywaniu ciasnego korytarzyka łączącego jaskinie Towarną i Dzwonnicę, dotyczyło to głownie osób z zakresu 100kg i więcej , jak i przy samym wyjściu z jaskini Dzwonnica, gdzie dookoła ciasnego otworu czyhała na nas duża kolonia Meta Menardii, to jednak nie zniechęciło nikogo i każdy mógł poczuć klimat jaskiniowych podziemi, zobaczyć ciekawe formy naciekowe mleka wapiennego oraz dowiedzieć się wielu cennych informacji o podziemnym krasie jurajskim, jego formach oraz potrzebie ochrony cennych przyrodniczo fragmentów natury.

Wyprawa w głąb Jury zakończyła się tradycyjnie na Pustyni Siedleckiej, gdzie zapach ogniska i smak pieczonych kiełbasek znacznie lepiej smakuje niż za zwyczaj... /więcej fotek w galerii/

Po jaskiniach oprowadzali: Strażak i Tuptuś.

aktualności « powrót » archiwum

Speleo-Myszków