›› Dzisiaj jest środa, 16 stycznia 2019 roku. ‹‹ 
27 grudnia 2013
Na zakończenie roku - Ponidzie

W ostatni piątek starego roku wybraliśmy się do rezerwatu "Skorocice", położonego niedaleko Buska-Zdroju. Jest to rezerwat stepowy, obejmujący silnie skrasowiony wąwóz gipsowy. W dolinie znajdują się wychodnie gipsu w formie ścian, ostańców, zapadlisk, lejów krasowych i mostów skalnych. Dnem płynie Potok Skorocicki, ginący miejscami w podziemnych korytarzach.

W rezerwacie jest kilkanaście jaskiń, w tym sześć o długości przekraczającej 50 m. Są to Jaskinie Skorocicka, Dzwonów, Górna, Partyzantów, u Ujścia Doliny i Ucho Olki. Z uwagi na charakter gipsu nie ma w nich klasycznych form naciekowych. Występują za to nagromadzenia gipsu w formie szabel, igieł i różnej wielkości kryształów. Niestety gips jest bardzo kruchy i słabo zespojony. Dlatego też strop i korytarze jaskiń są bardzo niestabilne, a w wielu miejscach występują obrywy skalne. Ciekawostką jest za to przepływający pod ziemią potok.

Tym razem pogoda dopisała, słoneczko świeciło prawie wiosennie. Dodatkowo chaszcze i pokrzywy w rezerwacie były wykoszone. Można było się bez przeszkód poruszać po całej dolinie. Zimowa pora spowodowała, że poziom wody był bardzo niski, udało się wejść do wieku korytarzy niedostępnych zwykle latem. Niestety, niski stan wody odsłonił również pokłady śmieci zalegających w wielu korytarzach. W Uchu Olki było ich tak dużo, że zablokowały praktycznie dostęp do głębszych partii jaskini. W wyjeździe wzięli udział: Agnieszka, Sylwia, Jarek, Krzysiek i Kacper. /więcej fotek w galerii/

(KK)

aktualności « powrót » archiwum

Speleo-Myszków