›› Dzisiaj jest niedziela, 20 października 2019 roku. ‹‹ 
7 czerwca 2013
Z Mazowsza po raz drugi...

Na jurajskie szlaki trafiła z nami kolejna grupa "krasnali" z Podkowy Leśnej. Tym razem odwiedziła nas 23 osobowa ekipa pierwszaków ze szkoły podstawowej nr 2 im. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Patronka szkoły zapewniła swoim podopiecznym wyśmienitą pogodę. Było ciepło, miło i słonecznie. Jak widać, nie ma to jak mieć dobre układu "Na Górze" .

Podobnie jak ich starsi koledzy i koleżanki kilka dni wcześniej, mali speleolodzy zajrzeli najpierw w każdy, najmniejszy kąt naszej bazy speleologicznej w myszkowskim MDK. Tutaj zapoznali się ze sprzętem wspinaczkowym i ochronnym, bez którego nie należy wyruszać na zwiedzanie podziemnego świata. Niektórzy z sympatycznych gości mieli już kontakt ze wspinaczką, sprzętem i Speleo-Myszków. Pozdrawiamy przy tej okazji Kornelka, uczestnika jednego z naszych wcześniejszych speleo-biwaków.

Otworem stanęła również Sztuczna Jaskini Do Zajęć Dydaktycznych, gdzie uczestnicy zajęć poznali kilka jaskiniowych ciekawostek i tajemnic. Dowiedzieli się również skąd wzięły się jurajskie ostańce, jak powstały jaskinie i jakie stworzenia zamieszkiwały naszą planetę tysiące i miliony lat temu. Tradycyjnie można było dotknąć własnymi rękami śladów przeszłości w postaci skamielin, czy też kości wymarłych zwierząt.

Następnie sympatyczni goście uzbrojeni po zęby w kombinezony, kaski ochronne i oświetlenie czołowe wyruszyli pod naszym nadzorem na wycieczkę śladami przeszłości Ziemi Jurajskiej. Odwiedziliśmy jedną z kilku dziur, jakie znajdują się w Górach Sokolich koło Olsztyna. Światełka latarek zamigotały wewnątrz jaskini, a mali odkrywcy przewędrowali pod ziemią ponad 300 metrów. Była to okazja do poznania niezwykłego piękna szaty naciekowej stworzonej rękami matki natury oraz sprawdzenia się w warunkach podziemnego świata, niedostępnego dla przeciętnego turysty. Wszyscy spisali się na medal, zarówno dzieci jak i ich opiekunowie. Poślizg czasowy wynikający z dość długiej podróży nie pozwolił nam na odwiedzenie innych dziur w okolicznej ziemi, ale nie ma tego złego... Będzie na pewno okazja spotkać się kolejny raz i nadrobić to czego nie udało się zobaczyć tym razem. Pierwszaki szybko zregenerowały siły podczas pysznego obiadu i w drodze powrotnej do domu zwiedziły jeszcze ruiny ponad 700 letniego zamku królewskiego w Olsztynie.

Mamy nadzieję, że wycieczka na Jurę była ciekawą przygodą i pozostanie w pamięci uczestników na długo. Zapraszamy do nas ponownie. /więcej fotek w galerii/

Zajęcia prowadzili: Rav, Tuptuś oraz /speleo-młodzież/ Agata, Dawid, Filip i Lookas

aktualności « powrót » archiwum

Speleo-Myszków