›› Dzisiaj jest środa, 16 stycznia 2019 roku. ‹‹ 
4 czerwca 2013
"Przygoda z "Podkową" w tle..."

Wtorkowy, ponury poranek, poranna ciężka ulewa i pogoda pod za przeproszeniem "psem" nie przeszkodziły sympatycznej grupie młodych poszukiwaczy przygód dotrzeć do naszej bazy speleologicznej na zajęcia poznawcze Jury, tej nadziemnej i tej podziemnej. Jak zatem widać, krąg osób zainteresowanych tematyką jurajskiego krasu podziemnego stale się poszerza. Tym razem spotkaliśmy się z "trzecioklasistami" ze szkoły podstawowej nr 2 im. Św. Teresy od Dzieciątka Jezus z Podkowy Leśnej.

Młodzi adepci speleologii przejechali ponad 200km, aby umorusać się po szyję w jurajskich podziemiach, zmęczyć spacerem po zabłoconych jurajskich ścieżkach i do tego jeszcze znaleźć siły i energię, by czerpać z tego radość i wiedzę.

Zajęcia rozpoczęliśmy w bazie w myszkowskim MDK pokazem sprzętu speleologicznego i omówieniem podstawowych zasad bezpiecznego zwiedzania podziemnego świata. Kolejnym etapem przygody z Jurą było zwiedzanie Sztucznej Jaskini Do Zajęć Dydaktycznych, która zawsze staje się doskonałym miejscem do przekazywania naszej wiedzy jaskiniowej. W jej wnętrzu dzieciaki mogły m.in. zapoznać się pojęciem jaskini, rodzajami i nazewnictwem nacieków krasowych, mechanizmem ich powstawania, fauną i florą jaskiniową, czy też prehistorycznymi skarbami podziemnej Jury. Uczestnicy zajęć z uwagą i zainteresowaniem wysłuchali naszej autorskiej prelekcji nt. Ziemi Jurajskiej i jej prehistorii. Tradycyjnie również mieli okazję bezpośredniego kontaktu ze zgromadzonymi eksponatami z przeszłości, skamielinami, szczątkami wymarłych zwierząt oraz dermoplastami.

Po solidnym przygotowaniu teoretycznym nadszedł czas na prawdziwą przygodę. Autokar powiózł naszych młodych grotołazów, wraz z ich opiekunami wprost do jurajskich jaskiń w Sokolich Górach i Zielonej Górze. Pod naszym okiem, uzbrojeni w kombinezony, garnki i światło ruszyli w głąb podziemnego świata, zwiedzać jurajskie dziury. Możemy powiedzieć to głośno: wyglądali na bardzo zadowolonych i chętnych do odwiedzenia wszystkich jurajskich jaskiń, jednej po drugiej . Szczególnie jaskinia w Zielonej Górze sprawiła uczestnikom niebywałą frajdę. Kamienny labirynt okazał się kluczem do sukcesu dnia. Światełka czołówek migotały dosłownie wszędzie, a mali grotołazi odkrywali wciąż nowe zakamarki jaskini i przejścia pomiędzy stalagnatami. Warto podkreślić, że grupa była niezwykle sympatyczna i ciekawa otaczającego ich świata. Słuchali z prawdziwym zainteresowaniem i chęcią nauki. Niektórzy z naszych małych gości dysponowali całkiem pokaźnym "startowym" pakietem wiedzy nt. prehistorii naszej planety i wymarłych gatunków zwierząt. Pozdrawiamy z tego miejsca Kubę, który zna chyba wszystkie istniejące na przestrzeni 65 milionów lat dinozaury i potrafi wymówić ich nazwy bez połamania sobie języka . Szczere gratulacje.

Dziękujemy za bardzo miłą wizytę i zapraszamy do nas częściej. /więcej fotek w galerii/

Warsztaty prowadzili: Rav i Tuptuś

aktualności « powrót » archiwum

Speleo-Myszków