›› Dzisiaj jest niedziela, 20 października 2019 roku. ‹‹ 
12 października 2012
Jesienne Spełnienie Marzeń

Od dłuższego czasu nosiłem się z zamiarem zwiedzenia Jaskini Spełnionych Marzeń koło Rodak. To jedno z kilku dużych odkryć jurajskich ostatnich lat. Jaskinia została odkryta zimą ubiegłego roku przez kooperację Jurajskiej Grupy Eksploracyjnej i Speleoklubu Olkusz. Przypadkowo byłem świadkiem jednego z pierwszych wejść eksploracyjnych w marcu 2011 roku, lecz z wiadomych względów nie wchodziłem wówczas do jaskini.

W okresie późniejszym podczas zwiedzania pobliskich jaskiń Józefa i Rysiej byłem wielokrotnie w pobliżu otworu JSM ale wejście zawsze odkładałem na później. Dopiero w ostatni piątek dwunastego po południu udało mi się zwiedzić jaskinię razem z jednym z jej odkrywców - Markiem, starym znajomym z JGE.

Pod otwór jaskini dotarliśmy już po zmroku. Szybko odgruzowaliśmy otwór i hajże na dół. Trochę obawiałem się ciasnoty, jednak "straszne" opowieści okazały się nieadekwatne do rzeczywistości. Studnia zjazdowa nie jest co prawda specjalnie obszerna, ale moim zdaniem jaskinia Rysia jest ciaśniejsza. Jaskinia jest wyposażona w plakietki, ale w kilku miejscach ospitowanie trzeba poprawić. Brak jest spitów albo spity się ruszają, co powoduje tarcie liny o skałę. Jaskinia jest dość głęboka (ponad 40 m) i długa (powyżej 250 m). Posiada budowę podobną do pobliskich jaskiń Józefa i Rysiej. Ma charakter obszernej, głębokiej szczeliny z szeregiem półek z zaklinowanych głazów na różnych poziomach Należy sądzić, że wszystkie trzy jaskinie są rozwinięte na tym samym pęknięciu tektonicznym i kiedyś zostaną one połączone. Powstanie wówczas system o długości znacznie przekraczającej 1 km i będzie najdłuższym obiektem na Jurze. Co prawda jaskinia nie jest zbyt bogata w nacieki, lecz duża głębokość i nagromadzenie trudności technicznych sprawia, że może się podobać. Szczególnie dolne, obszerne partie. Szczere gratulacje Panowie Odkrywcy. /więcej fotek w galerii/

Krzysiek "Kacper"

aktualności « powrót » archiwum

Speleo-Myszków