[ sprawozdania ]
aktualności « powrót » archiwum

Członkowie naszego stowarzyszenia Tofik i Pitek przeprowadzili 20.02 zimowe rozpoznanie okolic Góry Popielowej, Góry Łysak i Jaskini w Kroczycach. Teren był dla wspomnianej dwójki nowym doświadczeniem. Po krótkich poszukiwaniach odnaleźli niewielki otwór szczelinowy prowadzący dość wąskim korytarzykiem w dół oraz 5-metrową studnię znajdującą się w stropie jaskini. Oba otwory prowadzą do jej wnętrza.

Jaskinia w Kroczycach składa się z obszernej sali rozłożonej na planie kwadratu o wysokości do 2,5 metra oraz kilku krótkich korytarzyków bocznych. Część jaskini ma charakter zapadliskowy. W tej właśnie części na dnie znajdują się bloki i rumosz skalny oraz wspomniana studnia. Okolice korytarzyka dostępowego pozbawione są nacieków, natomiast środkowa i tylnia część komory wraz korytarzykami bocznymi obfituje w ciekawe formy krasowe porastające dno, ściany oraz strop komory. W okolicy studni Tofik wraz z Pitkiem zaobserwowali sieci komunikacyjne jadowitego pająka - sieciarza jaskiniowego /meta menardi/. Przy okazji rozpoznania jaskini zwrócili też uwagę na kilka zimujących we wnętrzu "dziury" nietoperzy.

Sama okolica Jaskini w Kroczycach bogata jest w skały ostańcowe, niewielkie schrony skalne oraz sporo form wyglądających na lejki krasowe, które być może kiedyś otworzą swoje wrota do kolejnych podziemi Jury. Nasi koledzy wrócili z wyprawy zmarznięci, ale bardzo zadowoleni


aktualności « powrót » archiwum