›› Dzisiaj jest środa, 16 stycznia 2019 roku. ‹‹


V biwak pod Wiercicą

15 kwietnia 2011 /piątek/

Piątkowe południowe godziny charakteryzują się lekką nerwowością, którą określę mianem "stresu przygotowawczego". W tym to stresie jak wszyscy wiemy można wiele zapomnieć, wiele pomylić, wiele zepsuć, ale też i wiele wykombinować. Jak to się stało, że niczego nie zapomniałem nie wiem do tej pory, ale jednak stało się... Telefonia uruchomiona, spotkanie z Krzysiem w bazie o 15.30. Cel to załadowanie wszystkiego czym chata bogata na terenówkę i wio na Jurę. Hola, hola nie tak prędko, chciałoby się rzec... Niespodzianka. Środek miasta rozkopany. Prawdopodobnie szukają złota lub partyzantów. Zrobił się długi na kilka kilometrów kibel drogowy... Mijają cenne minuty i nic się nie zmienia. Nucę więc sobie "zachowaj odstęp bo nie zdążysz wyhamować...", z małymi przerywnikami pip pip... Na domiar tego Model jest uprzejmy stać dokładnie w tym samym koreczku tylko jakieś 200 metrów przede mną. Cóż on tam sobie śpiewa nie mam jednak bladego pojęcia. Wreszcie po 30 minutach przedzierania się przez myszkowski wiadukt, a nie jest to światowy gigant, docieram do bazy. Krzyś z rodzinką już czeka. Lekko przebiera nogami, ale dajemy radę. Szybko odliczamy - szpej załadowany, światło zabrane, agregat jest, księgi wpisowe są i tak dalej... Wszystko na pakę i Krzyś goni Fronterką /tu gorące podziękowania dla właściciela terenówki/ pod Wiercicę. Reszta ekipy wsiada w swoje limuzyny i... najpierw sklep spożywczy, a potem prosto do Ostrężnika. Większość gratów jest już na szczęście na górze. Resztę na plecy i dajemy do Krzysia, który zdążył już samodzielnie, bez opisu i schematu technicznego rozstawić namiot, a nawet wykrzesać ogień /duży szacun i owacje na stojąco/. Tworzenie obozowiska idzie sprawnie, namioty, zaplecze, oświetlenie. Dociągają następni członkowie Speleo z rodzinami. Pogoda była zamawiana odpowiednio wcześnie, więc nie ma żadnej o nią obawy. Zapada księżycowy wieczór. Przy ognisku "trochę rozmawiamy", oczywiście o samych poważnych sprawach, jak to prawdziwi, rodowici Polacy_ Koło północy uznajemy, że pora już otworzyć Wiercicę i Wierną dla naszych gości, którzy zaczną pojawiać się o świcie. Po chwili pieczęcie są zdjęte i bramy do podziemi stoją otworem. Model, Krzyś, Tomek "Odkrywca" i Bartek "Beskidzki" sprawdzają przy tej okazji, czy aby wejście nie nazbyt narosło mięśniem piwnym i znikają mi na prawie 2 godzinki w czeluściach Wiernej. Księżyc w pełni, gwiazdy na nieboskłonie, psy szczekają w oddali, mam spokój na kątem plucie, no pięknie jest. Wracają... Się umorusali, że mój Ty Boże... Przebierają się i znowu "trochę sobie rozmawiamy", jedni z większą inni z mniejszą "mocą". Maciek /Old Model/ cały czas pracuje na etacie strażnika ognia. Już w sobotę idziemy na zasłużony wypoczynek.


16 kwietnia 2011 /sobota/

Budzę się. Jedno oko na zegarku, godzina 6.20. Zastanawiam się, czy jest mi zimno czy ciepło? Uznaję, że ciepło i wychodzę z namiotu. Moim oczom ukazuje się Model ubrany chyba we wszystko co znalazł u siebie i sąsiadów /patrz fotogaleria/, który na widok herbowej koszulki Speleo zamiera w geście rozpaczy i pyta "a Tobie nie ziiimnooo?". Nie zimno. On kawa, ja herbata i zaczynamy piękny dzień. Obóz powoli budzi się także i każdy chce gorącej wody. Epidemia jakaś, czy co? Śniadamy... zastanawiając się o czym to myśmy wczoraj tak rozmawiali... Eeee czy to ważne. Powoli i systematycznie zaczynają ściągać nasi przyjaciele grotołazi z wielu części kraju. Znajome twarze, lub/i/ znajome forumowe ksywki. Pojawia się i oczekiwany przez nas fartuszek Mitsubishi. Ileż to radości haha. Jest sympatycznie, koleżeńsko i naprawdę miło. Około 11.00 zabieram swojego 9 latka do Wiernej. To dla niego spore przeżycie i w sumie wyczyn. Łukasz wślizguje się do dziury bez kłopotu, ja nieco mnie bez... "Młody" jest pod wrażeniem, ale na lekkim stresie. Docieramy do partii krakowskich i zarządzam odwrót, żeby chłopak się nie zraził. Wychodzimy_ Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. On jakby nie zauważa wyjścia, ja...hmmm zauważam. Wracamy do obozu, namiotów przybyło, ludzi także. Widać, że część z nich była już w Wiernej lub Wiercicy. To naprawdę po nich widać. Dociągają Renia, Agnieszka, Jarek, KKacper, Miki, Tofik, Pitek, Tomek, Bartek i kto tam jeszcze. Część z młodzieżą i drugimi połowami... I tak do wieczora oraz dalej... Integrujemy się przy ognisku "rozmawiając". Achim z ekipą serwuje gorący kociołek z pysznym bograczem. Achim jesteście Wielcy. Cymesik. Tofik i jego gitarrra wspomaga nas akustycznie, Sandra stroi gitarrrę, a Krzyś ze wszystkimi chce o tym porozmawiać. W życiu nie zjadłem tylu kiełbasek w jeden wieczór. Natomiast jeśli chodzi o nocne rozmowy Polaków to toczyły się na wprost, w poprzek, przed i nawet za... I wiecie co? Da się nie rozmawiać o polityce i całym tym gównie... no naprawdę się da. Tofik po raz 44 zapodaje "Whisky moja żono" i wygląda jakby wszyscy już nauczyli się tekstu na pamięć. Idziemy spać zdecydowanie w niedzielę... Wszyscy poza Tofikiem, który do 6.00 próbuje zdobyć Annapurnę z sobie tylko wiadomych powodów.


17 kwietnia 2011 /niedziela/

Budzę się... To już chyba było... Jasność, ciemność... Czyżby bolała mnie głowa? To na bank od śpiewu Tofika. Musimy o tym porozmawiać. 7.00 rano, wychodzę z namiotu, kilka twarzy już coś pichci. Nie pozostaje nic innego jak umyć szanowna facjatę pod bieżącą wodą z baniaka i zasiąść do stołu. Obóz wstaje po raz drugi. Powolutku i nieubłaganie biwak zaczyna się jednak kurczyć. Kilku Szwędalskich wchodzi jeszcze do Wiercicy. Za to pod Wierną oblężenie. Pracuje na raz kilka ekip. Zaglądamy w książkę i chyba mamy rekord wejść - 114 twarzy /jak się potem okazuje to także rekord wyjść, co cieszy nas oczywiście/. Po 12.00 teren obozu pustoszeje... a my zabieramy się za przywracanie go matce naturze /podziękowania dla Diabła za pomoc przy ogarnianiu i zwijaniu betów/. Kkacper pilnuje w tym czasie Wiernej. 13.30 i jakby nas tu wcale nie było. Wysprzątane, pozamykane, a ostatni gasi światło. Razem z Krzysiem i Diabłem targamy wór pod Wierną, gdzie oczekujemy na wyjście ostatnich zwiedzających. O 14.30 czteroosobowa ekipa z TKTJ wychodzi z dziury. Wyglądają na zadowolonych /pozdrawiamy Dianę i kolegów/. Pomagają nam przy zamykaniu wrót i idą się przebrać za skałkę. My wory na plecy i ku dołowi... Pora wracać do cywilizacji. "V Biwak Pod Wiercicą" został w ten oto sposób zakończony, o czym wspomniałem zdaje się na wstępie. Zapraszamy wszystkich obecnych, oraz innych chętnych na biwak i Mszę Świętą w Wiercicy, za tych którzy odeszli w górach i jaskiniach świata już 6 czerwca. Będzie to okazja do kolejnego spotkania w gronie, rozmów, ale także chwili zadumy oraz wspomnień naszych przyjaciół, którzy zdobyli już ten "ostateczny szczyt" i miejmy nadzieję patrzą na nas z niego pełni uśmiechu i wewnętrznego spokoju. Do zobaczenia pod dziurą.
Pozdrawiam Rav /więcej fotek w galerii


Biwak pod Wiercicą 16-17 kwietnia 2011

Obecnością we wnętrzu Jaskini Wiercicy zaszczycili nas:

 1. Jerzy Pukowski - SBB
 2. Michał Ganszer - SBB
 3. Jerzy Ganszer - SBB
 4. Jarosław Kowal - SBB
 5. Rafał Piczyński - KSG Direta
 6. Tomasz Leśniczak - KSG Direta
 7. Mariusz Cytryński - KSG Direta
 8. Dariusz Maciejewski - KSG Direta
 9. Mariusz Sitek - KSG Direta
 10. Ernest Bielak - JGE
 11. Mariusz Janik - JGE
 12. Robert Kusak - JGE
 13. Marek Pawełczyk
 14. Mateusz Brol
 15. Edward Pradula - LGS
 16. Karol Pleńkowski
 17. Adam Gajda
 18. Marcin Haryłek - SCC
 19. Justyna Bomba
 20. Daniel Bomba
 21. Paweł Holisz - SCC
 22. Jacek Stala
 23. Ola Rudek - KKS
 24. Magda Kogut - KKTJ
 25. Bartłomiej Juroszek - Stowarzyszenie Ochrony Jaskiń Beskidzkich
 26. Krzysztof Miklas - Speleo-Myszków
 27. Jarosław Noszczyk -Speleo-Myszków
 28. Krzysztof Jastrząb - Speleo-Myszków

Obecnością we wnętrzu Jaskini Wiernej zaszczycili nas:

 1. Tomasz Redliński - Speleo-Myszków
 2. Jerzy Modzelewski - Speleo-Myszków
 3. Marek Pawełczyk - JGE
 4. Ernest Bielak - JGE
 5. Dorota Janik - JGE
 6. Mariusz Janik - JGE
 7. Mateusz Piętkiewicz - JGE
 8. Bartłomiej Nurczyński - JGE
 9. Mścisław Śrutek
 10. Anna Magdoń
 11. Darek Satemus
 12. Mariusz Fila
 13. Łukasz Gil - Speleo-Myszków
 14. Rafał Gil - Speleo-Myszków
 15. Ryszard Głowacki - SBB
 16. Maciek Głowacki - SBB
 17. Grzegorz Michałek -SBB
 18. Adrian Mandrek - Gliwice
 19. Krzysztof Bobrowski - Gliwice
 20. Jerzy Ganszer - SBB
 21. Michał Ganszer - SBB
 22. Monika Zając - SDG
 23. Adam Zając - SDG
 24. Bartłomiej Rzepka - Speleo-Myszków
 25. Robert Makuch - Speleo-Myszków
 26. Rafał Piczyński - KSG Direta
 27. Tomasz Leśniczak - KSG Direta
 28. Mariusz Cytryński - KSG Direta
 29. Dariusz Maciejewski - KSG Direta
 30. Mariusz Sitek - KSG Direta
 31. Daniel Bomba
 32. Justyna Bomba
 33. Marcin Haryłek - SCC
 34. Paweł Holisz - SCC
 35. Jacek Stala
 36. Jarosław Kowal - SBB
 37. Jakub Kowal
 38. Robert Kubac
 39. Aleksandra Adamczyk - TKTJ
 40. Patryk Adamczyk
 41. Wojciech Lampke - TKTJ
 42. Barbara Szczepaniak - TKTJ
 43. Cyprian Draszczyk
 44. Janusz Strzelecki
 45. Malwina Michalska
 46. Agnieszka Noszczyk - Speleo-Myszków
 47. Jarosław Noszczyk - Speleo-Myszków
 48. Mikołaj Noszczyk - Speleo-Myszków
 49. Marlena Kawulka - Speleo-Myszków
 50. Sylwia Kawulka - Speleo-Myszków
 51. Krzysztof Miklas- Speleo-Myszków
 52. Renata Mazanek - Speleo-Myszków
 53. Krzysztof Jastrząb - Speleo-Myszków
 54. Marcin Karkonosz - Speleoklub Aven Sosnowiec
 55. Paweł Łojbo - LKW / Transalp Klub Polska
 56. Aleksandra Jasińska - LKW / Transalp Klub Polska
 57. Mateusz Brol
 58. Karol Pleńkowski
 59. Edward Pradula - LGS
 60. Joachim Joś - LGS
 61. Adam Gajda
 62. Rafał Morawski - Speleo-Myszków
 63. Tomek Malara - Speleo-Myszków
 64. Bartłomiej Juroszek - Stowarzyszenie Ochrony Jaskiń Beskidzkich
 65. Paweł Fertacz
 66. Krystian Gnieciak
 67. Arkadiusz Szczygłowski
 68. Paweł Mojska
 69. Aleksandra Bzducha - SCC
 70. Paweł Małyska - SCC
 71. Artur Boral - SCC
 72. Aleksandra Pałecz - SCC
 73. Piotr Duda - TKTJ
 74. Alojzy Fischer - TKTJ
 75. Maciej Fischer - TKTJ
 76. Anna Pająk - TKTJ
 77. Ewa Czudaj - TKTJ
 78. Ewa G? - TKTJ
 79. Mateusz Grabara - SCC
 80. Maja Grabara - SCC
 81. Robert Knysak
 82. Rafał Stańczuk - SCC
 83. Andrzej Mantorski - SCC
 84. Diana Garbacik - TKTJ
 85. Sebastian Bonk - TKTJ
 86. Tomasz Bonk - TKTJ
 87. Jarek Kaliciak - TKTJ
 88. Monika Owczarek - SCC
 89. Zbigniew Owczarek - SCC

Za ewentualne pomyłki, które z uwagi na bojowe warunki wpisów do "księgi wejść-wyjść" mogły zaistnieć na listach gości gorąco przepraszamy. W celu skorygowania błędów lub naniesienia brakujących informacji uprzejmie prosimy o kontakt /ipoczatek@op.pl/

powrót na początek strony
Speleo-Myszków