›› Dzisiaj jest niedziela, 20 października 2019 roku. ‹‹


sprawozdanie za rok 2011

8-9 stycznia 2011
Biwak zimowy 2011

Jak to bywa na początku stycznia uczestniczylismy w biwaku, tym razem nie dotarliśmy do "grupy zasadniczej". (foto)
29 stycznia 2011
TVP i liczenie nietoperzy

W sobotę wyjechaliśmy z pod MDK-a na coroczne liczenie nietoperzy w Jaskiniach Wierna, Wiercica i Maurycy (dr Postawa). Towarzyszyła nam ekipa TV Katowice materiał ukazał się 8 lutego o godz.17.45 - cykl "Bliżej natury". (foto)11 lutego 2011
W sztucznej jaskini do zajęć dydaktycznych tłok :)

Prelekcja dla dzieci w Bazie Speleo-Myszków. Odwiedziły nas Trzy grupy dzieci (ok.40 osób). Miały możliwość obejrzenia filmów o tematyce jaskiniowej, zwiedzenia sztucznej jaskini do zajęć dydaktycznych i wysłuchaniu prelekcji. Okazją był Walentynkowy Bal Karnawałowy, który miał miejsce w pomieszczeniach MDK. (foto)


18 lutego 2011
Kolejny raz tłumy ;) w sztucznej jaskini do zajęć dydaktycznych.

Dzisiaj odbyła się druga część prelekcji dla dzieci w Bazie Speleo-Myszków. Odwiedziły nas Trzy grupy dzieci (ok.30 osób). Miały możliwość zwiedzenia sztucznej jaskini do zajęć dydaktycznych i wysłuchaniu prelekcji. Okazją był Walentynkowy Bal Karnawałowy, który miał miejsce w pomieszczeniach MDK.


20 lutego 2011
Jaskinia w Kroczycach.

Członkowie naszego stowarzyszenia Tofik i Pitek przeprowadzili 20 lutego zimowe rozpoznanie okolic Góry Popielowej, Góry Łysak i Jaskini w Kroczycach. Teren był dla wspomnianej dwójki nowym doświadczeniem. Po krótkich poszukiwaniach odnaleźli niewielki otwór szczelinowy prowadzący dość wąskim korytarzykiem w dół oraz 5-metrową studnię znajdujacą się w stropie jaskini. Oba otwory prowadzą do jej wnętrza. /więcej.../


marzec 2011
Zapraszamy do nas.

W marcu, w bazie naszego stowarzyszenia organizujemy kolejne eko - warsztaty dla dzieci i młodzieży z regionu. W trakcie prowadzonych spotkań wykorzystujemy już nowy rzutnik multimedialny zakupiony z pieniędzy zewnętrznych pozyskanych na ten cel przez Speleo - Myszków. Dotacja pochodzi ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, w ramach przygotowanego i realizowanego przez nasze stowarzyszenie projektu o nazwie: „Poznaję i chronię jurajskie podziemia Jury Krakowsko-Częstochowskiej - program edukacji ekologicznej”. Działania te kontynuować będziemy w następnych miesiącach i latach. :-).12 marca 2011
Prace konserwatorskie przy jaskini Wiercica.

W dniu dzisiejszym przeprowadzona została akcja udrożnienia wejścia do Jaskini Wiercica polegająca na usunięciu liści zalegających przy otworze. Sprawdziliśmy również stan techniczny klapy zamykającej oraz przeprowadziliśmy jej konserwacje.


21 marca 2011
w bazie Stowarzyszenia przeprowadziliśmy prelekcję.

Słuchaczami były dzieci ze szkół podstawowych. O godzinie 10-tej zawitały do nas dzieci Szkoły Podstawowej nr7, następną grupą byli uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr5. Warsztaty ekologiczne, dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, wchodzące w program edukacji ekologicznej pod nazwą „Poznaję i chronię jurajskie podziemia Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej” nasze stowarzyszenie prowadzi w pomieszczeniach bazy Speleo-Myszków. W skład pomieszczeń wchodzi również sztuczna jaskinia do zajęć dydaktycznych. (FOTO)


27 marca 2011
Wiosenna rozgrzewka ;)

W dniu dzisiejszym kilku członków stowarzyszenia postanowiło rozpocząć sezon. Odwiedzili jaskinie: Piaskowa, Wielkanocna i ks.Borka. /więcej.../


28 marca 2011
Poniedziałkowa prelekcja

Dzisiaj na terenie bazy, tradycyjnie w poniedziałek, odbyła się kolejna prelekcja dla uczniów Szkoły Podstawowej nr5. Dzieci miały możliwość wysłuchania pogadanki wzbogaconej pokazem multimedialnym na temat Jury Krakowsko-Częstochowskiej, jej historii i geologii. Uczniowie zapoznali się także z wieloma ciekawymi inforamcjami na temat jurajskich jaskiń, ich szaty naciekowej, a także potrzeby i celowości ochrony piękna podziemnego świata naszego regionu. Spacer sztuczną jaskinią wybudowaną na potrzeby warsztatów ekologicznych pobudził wyobraźnię młodych ludzi, którzy na koniec zajęć, pracując węglem drzewnym mieli okazję przelania na papier swoich wyobrażeń na temat jaskiń oraz prehistorycznych zwierząt zamieszkujących kiedyś ich wnętrza. (FOTO)

Zajęcia poprowadzili Model, Strażak, Rav i Miki.


30 marca 2011
Zwiedzanie Jaskini Józefa

Adam Sanak podał na forum speleo informację o położeniu odkrytej przez siebie Jaskini Józefa. Mogę już poinformować, że 5 marca udało mi się zwiedzić tę jaskinię jeszcze przed jej oficjalnym otwarciem. Towarzyszyli mi członkowie Speleoklubu Olkusz i Jurajskiej Grupy Eksploracyjnej, którzy prowadzą eksplorację pobliskich jaskiń Rysiej i Spełnionych Marzeń. Jaskinia jeszcze nie zniszczona, niestety dość trudna. W trakcie zjazdu na -40 m kilka przepinek w ciasnej szczelinie. Zupełnie nietypowa - jak na warunki jurajskie - duża, szczelinowa jaskinia. Na dole miejscami ładna, zupełnie niezniszczona szata naciekowa. Pozostałych jaskiń nie zwiedzałem - były w trakcie eksploracji. Z moich obserwacji są jeszcze trudniejsze niż jaskinia Józefa.

kkacper


2-4 kwietnia 2011
Impreza w Beskidach

To był dość niezwykły sobotni wypad za miasto. Podczas zeszłotygodniowego wyjazdu do Jaskini Wielkanocnej zaczęliśmy snuć plany kolejnych wypraw. Kacper oświadczył dość tajemniczo, że jest zajęty w przyszłym tygodniu, że z kimś tam się umówił w Beskidach na przełęczy Salmopolskiej. A co tam, postanowiliśmy również rodzinnie udać się na wycieczkę do Szczyrku. /więcej.../


2 kwietnia 2011
Chrzest w Wielkanocnej :)

W sobotę Tofik, Pitek i Tomek Malara odwiedziliśmy Jaskinię Wielkanocną. Pogoda w sumie dopisała, choć troszkę nas pokropiło. Fajna zabawa przy wejściu i wyjściu... Lina się kłania i trening.!!! W jaskini liczne grupy nietoperków. Widać, że dziura jest mało uczęszczana . Nietoperków naliczylismy około 40 sztuk, czyli jak na tę jaskinię dużo. Nasz nowy członek stowarzyszenia przeszedł przy tej okazji wstępne szkolenie na linie i oczywiście chrzest po wyjściu, czyli... płanietą w tylną część ciała. Bardzo fajna wyprawa. Trochę trzeba się zgrywać w wyjazdach i pisać na forum! (FOTO)

Pozdrawiam Tofik.


3 kwietnia 2011
Góra Zborów

W tym dniu była piękna pogoda, więc Renata, Bartek i ja postanowiliśmy zrobić sobie wycieczkę na Górę Zborów oraz Pieskową Skałę. Na miejscu natknęliśmy się na tłum ludzi, który podobnie jak my postanowił wykorzystać sprzyjającą aurę na aktywny wypoczynek. Niestety Góra Zborów okazała się za mała dla wszystkich, więc ci ostatni którzy nie zmieścili się na jej ścieżkach zmuszeni byli do poruszania się po jej pionowych ścianach.

Zdjęcia i opis z Pieskowej Skały zamieszczę następnym razem, ponieważ bateria wytrzymała mi tylko do Ostańca.

Pozdrawiam Tofik.


4 kwietnia 2011
„Trójka” poznaje podziemną Jurę

Tym razem, w poniedziałkowy poranek, mieliśmy przyjemność gościć w bazie "Speleo-Myszków" dzieciaki ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Myszkowie. Spora, licząca ponad 30 osób grupa uczniów, zawitała na warsztaty ekologiczne prowadzone przez nasze stowarzyszenie w ramach projektu „Poznaję i chronię jurajskie podziemia Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej”, realizowanego przy współudziale środków z WFOŚiGW w Katowicach. To już kolejna grupa młodych ekologów, chcąca poznać bliżej i nieco inaczej przyrodę swojego regionu z jego fascynującym pięknem. Dzieci miały okazję zwiedzenia przygotowanej na potrzeby eko-edukacji sztucznej jaskini do zajęć dydaktycznych, gdzie zaopatrzone w kaski i latarki czołowe poczuły się jak w prawdziwej jurajskiej jaskini. Następnie obejrzały i wysłuchały przygotowanej dla nich multimedialnej prelekcji. Zajęcia są dla nich pierwszym etapem przygody z podziemną Jurą. Po zdobyciu wiedzy na temat występujących na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej zjawisk krasowych, ich rodzajów i historii, a także bezpiecznego dla zwiedzających jak i dla samej przyrody poruszania się po podziemnym jurajskim świecie, będą teraz miały okazję zejścia do prawdziwych jaskiń. Jesteśmy przekonani, że taki sposób kontaktu z naturą zaszczepi w nich na trwałe potrzebę ochrony tego tak ważnego i pięknego fragmentu naszej planety.

Zajęcia prowadził Model


10 kwietnia 2011
Wędrówki jaskiniowe Kkacpra.

W dniu dzisiejszym odbył się niezaplanowany (jak zwykle zresztą :) wyjazd jaskiniowy. Miałem w niedzielę przejeżdżać przez Kroczyce, więc pomyślałem sobie - może jakiś szybki wypad do jaskiń w okolicach Góry Zborów ? Padło na Jaskinię Żabią (-18 m) i Studnię Szpatowców (-36 m). Kilka telefonów w sobotę do różnych osób o planowanej imprezie. Spotkanie na parkingu koło Jaskini Głębokiej w niedzielę o 16.00. Lista uczestników była oczywiście wielką niewiadomą. Na miejscu pojawił się Jarek z Agnieszka i ich syn Mikołaj. Szybka (3 h) treningowa akcja do dwóch pionowych jaskiń. Na podkreślenie zasługuje postawa Agnieszki, dla której może nie był to chrzest jaskiniowy, ale była to jej najgłębsza jaskinia (jak na razie). Mikołajowi było mało wrażeń, więc do Szpatowców zjechał dwa razy. Bardzo miła sympatyczna impreza. Szkoda, że reszta towarzystwa nie dojechała :(. Może innym razem.

pozdrawiam Kacper


11 kwietnia 2011
Młodzi adepci speleologii z myszkowskiej „Dwójki”

W poniedziałek, punktualnie o godzinie 11.00 do drzwi bazy „Speleo-Myszków” zastukała kolejna grupa dzieciaków chcąca poznać piękny, podziemny świat Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Tym razem byli to uczniowie trzeciej klasy Szkoły Podstawowej nr 2 w Myszkowie. Przed wejściem na teren bazy wszyscy przeszli szybki kurs używania kasków oraz oświetlenia jaskiniowego. Dzieci zaznajomiły się z zasadami i koniecznością używania kasków ochronnych, a także korzystania z latarek czołowych w jaskiniach. Zaopatrzone w przygotowany dla nich sprzęt jaskiniowy przystąpiły do zwiedzania bazy, w tym sztucznej jaskini do zajęć dydaktycznych stworzonej na potrzeby edukacji ekologicznej prowadzonej przez nasze stowarzyszenie. Przechodząc jaskiniowymi korytarzami miały okazję zapoznania się z formami nacieków krasowych, ich nazwami oraz historią ich tworzenia się w naturze. Poznały również zasady bezpiecznego poruszania się po tego rodzaju obiektach. W ramach zajęć dzieci miały bezpośredni kontakt z eksponatami fauny, skamielinami oraz minerałami występującymi na jurajskiej ziemi. Wysłuchały również multimedialnej prelekcji na temat prehistorii naszego regionu i występujących tutaj zjawisk krasowych. Uczniowie dociekliwie zadawali pytania i żywo reagowali na tematy poruszane w ramach zajęć. Jeden z „młodych adeptów speleologii” miał przy tej okazji bardzo poważne pytanie dotyczące prehistorycznych zwierząt. Nurtowało go mianowicie, w jakiż to sposób samcice lwów jaskiniowych rozpoznawały samce swojego gatunku, skoro jak usłyszał „lwi panowie jaskiniowi” nie mieli bujnych grzyw na podobieństwo obecnie żyjących lwów..? Jego ciekawość została zaspokojona... /FOTO/
jak Wy odpowiedzielibyście na tak postawione pytanie..?

Zajęcia prowadzili Strażak, Tofik i Rav


17 kwietnia 2011
V Biwak pod Wiercicą.

Opowieść zacznę dość nietypowo, bo od wypowiedzenia końcowej sentencji. "V Biwak pod Wiercicą 2011" niniejszym uznajemy za zamknięty. Trąbka stowarzyszenia Speleo-Myszków odegrała sygnał do rozejść się. Wszystkim uczestnikom imprezy, naszym drogim przyjaciołom serdecznie dziękujemy za udział, spotkanie, pasję oraz nocne Polaków rozmowy... Mamy nadzieję, że Wam się podobało.
Pozwólcie, że pominę w sprawozdaniu niektóre mniej istotne elementy... z mojego punktu obserwacyjnego wszystko to wyglądało tak: /dalej.../


29 kwietnia 2011
Młodzież z „Trójki” zeszła do podziemia

W piątkowy poranek, kolejna grupa braci uczniowskiej wzięła udział w warsztatach ekologicznych prowadzonych przez nasze stowarzyszenie w ramach projektu „Poznaję i chronię jurajskie podziemia Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej”. Tym razem historię i budowę geologiczną Jury oraz fascynujący podziemny świat jurajskiego krasu jaskiniowego poznawali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Myszkowie. /więcej.../


6 maja 2011
"Dwójka" na szlaku

W piątek o poranku, razem z dzieciakami oraz ich opiekunami ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Myszkowie wyruszyliśmy na jurajski szlak. Żegnani pełnymi przejęcia oczami rodziców, pierwszaczki i trzecioklasiści gromadnie wsiedli do autokaru i pognali w kierunku przygody. Mając za sobą prelekcję w bazie Speleo, gdzie wcześniej zapoznali się z zasadami poruszania się po terenie, używania sprzętu ochronnego, oświetlenia jaskiniowego oraz zasadami mądrego i ekologicznego zwiedzania pięknej Ziemi Jurajskiej mogli pewnym krokiem zejść do podziemnego świata. Zwiedzanie pięknie zachowanej jaskini okazało się być fascynującą przygodą i spełnieniem marzeń młodych ludzi. /więcej.../


7 maja 2011
Góra Włodowska na Zielonej Górze

W sobotę do grona naszych "Eko-Przyjaciół" dołączyli wychowankowie Domu Dziecka w Górze Włodowskiej, co oczywiste wraz ze swymi opiekunami. Wszystkich z tego miejsca serdecznie pozdrawiamy. W ramach warsztatów ekologicznych prowadzonych przez nasze stowarzyszenie, wspólnie z całą grupą wyruszyliśmy na spotkanie z podziemną Jurą. Eskapadę rozpoczęliśmy od wspinaczki zboczem Zielonej Góry. /więcej.../


10 maja 2011
koledzy z TOPR na Jurze

W dniu dzisiejszym odwiedzili nas na Jurze koledzy z TOPR. W sumie przyjechało 6 ratowników i osób towarzyszących. Ze strony Speleo-Myszków obecni byli Kacper i Jarek z synem. Spotkaliśmy się o 14 w Ostrężniku pod barem. W ekspresowym tempie (1 godzina i 15 minut) udało nam się zrobić ponad połowę Jaskini Wiernej. Oj podobało im się :). Potem krótki spacer po lesie i zjazd do Wiercicy. Tutaj zdania o jaskini były nieco rozbieżne - najwięcej kontrowersji wzbudziło błotko na końcu pochylni. Zakończenie imprezy nastąpiło po zwiedzeniu trzeciej jaskini, którą się opiekujemy. Ta pomimo, że najkrótsza podobała się chyba najbardziej. Jeden z ratowników - Sebastian - po zwiedzeniu górnych partii za zaciskami stwierdził, że w jaskiniach tatrzańskich takie ciasnoty zazwyczaj odpuszczają. W podsumowaniu, było to bardzo fajne spotkanie, które zaowocowało szeregiem nowych kontaktów i znajomości. W rewanżu zostaliśmy zaproszeni do Zakopanego na wspólne zwiedzanie jednej z jaskiń tatrzańskich.
pzdr. Krzysiek


16 maja 2011
Kolejne "Trójkowe" spotkanie z Jurą

Dzisiaj do bazy Speleo na spotkanie z Jurą Krakowsko-Częstochowską i jej bogactwem przyrodniczym zawitali uczniowie V klasy ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Myszkowie. Po szybkim kursie używania w jurajskim podziemnym świecie sprzętu wspinaczkowego, ochronnego i oświetlenia jaskiniowego weszli w głąb bazy stowarzyszenia, aby poznać historię i geologię regionu, w którym żyją na codzień, a o którym jak sami stwierdzili wiedzą niewiele. /więcej.../


17 maja 2011
TVP3 i "Jurajskie Igraszki"

Kolejny dzień jurajskich warsztatów ekologicznych jest już za nami. Tym razem w poznawaniu przez młodych ludzi podziemnego i bardzo tajemniczego świata naszego pięknego regionu towarzyszyła nam ekipa telewizyjna z TVP3 w Katowicach. Naszą bazę speleologiczną odwiedziła młodzież z myszkowskiego zespołu tanecznego "Jurajskie Igraszki". /więcej.../


19 maja 2011
Rośnie grupa Eko-Przyjaciół

Grono osób chcących poznawać Jurę, jej piękno i prehistorię systematycznie zwiększa się. Tym razem na prowadzone przez nas warsztaty ekologiczne "Poznaję i chronię jurajskie podziemia Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej" przybyła sympatyczna grupa uczestników - podopiecznych Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Dobroczynnego z Myszkowa.
 /więcej.../


20 maja 2011
Speleo działa również międzynarodowo

Dzisiaj na jurajskie warsztaty ekologiczne wybrała się z nami naprawdę spora, bo licząca 64 osoby grupa młodzieży, wraz ze swymi opiekunami. Warsztaty prowadzone przez nasze stowarzyszenie, można rzec to z pełną odpowiedzialnością, przekroczyły właśnie granice nie tylko naszego regionu, ale i kraju. Mieliśmy bowiem przyjemność gościć na nich obok naszych wspaniałych gimnazjalistów z myszkowskiej "Piątki" ich sympatycznych przyjaciół z College Saint Augustyn w Angers we Francji.  /więcej.../


21 maja 2011
Dąbrowa Górnicza poznaje kras podziemny

W dniu dzisiejszym oprowadzaliśmy po jaskiniach krasowych naszego regionu młodzież z Dąbrowy Górniczej. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od jaskiń zlokalizowanych w okolicy Gór Towarnych. Jako pierwsze "zaliczone" zostały jaskinie: Towarna i Dzwonnica (obie łączy niski korytarz) oraz jaskinia Cabanowa. Następnie po krótkim postoju w Olszynie dotarliśmy do Gór Sokolich. Przechodząc obok takich jaskiń jak: Studnisko, Pochyła, Koralowa dotarliśmy do jaskini Olsztyńskiej. Na koniec pokazaliśmy młodym grotołazom jaskinię, która na co dzień jest jaskinią zamkniętą dla przypadkowych turystów, aby mogli oni zobaczyć różnice w wyglądzie jaskini chronionej a jaskiń ogólnodostępnych. /FOTO/

Wycieczkę oprowadzali: Pitek, Krzysiek, Miki i Model


21 maja 2011
Jurajskie koła historii

Korzystając z fantastycznej wiosenno-letniej pogody wybraliśmy się na jurajski rekonesans rowerowy, w celu rozprostowania kości oraz zaczerpnięcia kolejnej porcji historii naszych ziem. My, czyli Mila, Rav, Łukasz i Olo. W sumie sześć kółek i fotelik :). Odwiedziliśmy dwie jurajskie warownie z czasów króla Kazimierza Wielkiego, będące punktami obrony dawnych granic Państwa Polskiego.  /więcej.../


25 maja 2011
"Jedynka" z podziemną wizytą w Speleo

Sympatyczna, 43 osobowa drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Myszkowie spotkała się dzisiaj z nami na warsztatach ekologicznych w bazie Speleo-Myszków. Tradycją naszych warsztatów stało się już wstępne /na początku spotkania/ zaznajomienie młodych ludzi ze sprzętem speleologicznym, zasadami używania kasków ochronnych i oświetlenia w jaskiniach oraz zasadami bezpiecznego zwiedzania jurajskich podziemi.  /więcej.../


26 maja 2011
"Trójka" nadal w natarciu :)

Dzisiaj na eko-warsztatach gościliśmy kolejną grupę uczestników-uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 w Myszkowie. Wnioskujemy z tego wprost, że nasza oferta edukacyjna spotyka się z żywym zainteresowaniem, zarówno "ciała pedagogicznego" jak i samej młodzieży, a wieść o prowadzonych przez nas zajęciach w bazie Speleo oraz na jurajskim szlaku rozchodzi się lotem błyskawicy.  /więcej.../


3 czerwca 2011
"G1" na jurajskim szlaku

Wraz z gimnazjalistami z myszkowskiej "jedynki" wyruszyliśmy po raz kolejny szlakiem fascynujących zjawisk krasowych jurajskiej ziemi. Wycieczkę rozpoczęliśmy od wspinaczki zboczem Zielonej Góry, znajdującej się koło Olsztyna. Wędrówka pokazała nam, że nie jest tak źle z kondycją młodego pokolenia.
 /więcej.../


5 czerwca 2011
V Msza Święta w Wiercicy

W niedzielę, kolejny już raz spotkaliśmy się w szerokim, przyjaznym gronie ludzi kochających góry i jaskinie, aby uczestniczyć w niecodziennej Mszy Świętej. Niecodziennej, bo celebrowanej na dwóch poziomach, nad i pod ziemią równocześnie. Niecodziennej także z innego powodu,  /więcej.../


6 czerwca 2011
Podziemne przedszkole

Dzisiaj do bazy stowarzyszenia Speleo-Myszków przywędrowali najmłodsi Myszkowianie. Do podziemi MDK zeszły bowiem przedszkolaki z Przedszkola nr 4. Było nam z tego powodu niezmiernie miło. To budujące, że możemy edukować ekologicznie już tak młodych eko-przyjaciół.  /więcej.../


9 czerwca 2011
Kolejna grupka Eko-krasnali w bazie Speleo-Myszków

Najmłodsi turyści jaskiniowi odwiedzili dzisiaj naszą bazę speleologiczną, aby poznać fasycnujący świat jurajskich podziemi oraz posłuchać ciekawostek o prehistorii regionu, w którym mieszkają. Dwie grupy przedszkolaków z Przedszkola nr 4 w Myszkowie wybrały się z nami w podróż przez tysiąclecia jurajskiej ziemi.  /więcej.../


10 czerwca 2011
Jurajski spacer na "Piątkę"

Dzisiaj spacer po Jurze i jej podziemiach odbyliśmy wspólnie z drugoklasistami ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Myszkowie. Bardzo ciekawi świata młodzi ludzie z ogromnym zainteresowaniem zeszli do bazy Speleo-Myszków, aby poznać to co zwykle niedostępne dla spacerujących po powierzchni ziemi turystów.  /więcej.../


13 czerwca 2011
Jaskiniowe Ananasy z drugiej klasy :)

Mimo trzynastki poniedziałek w bazie Speleo-Myszków uznać można za bardzo udany. Oto kolejna grupa młodych ludzi spotkała się z nami na warsztatach ekologicznych prowadzonych w ramamch projektu realizowanego we współpracy z WFOŚiGW w Katowicach - "Poznaję i chronię jurajskie podziemia Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej". Tym razem odwiedziła nas kilkunastoosobowa grupa Ananasów z klasy II "a" ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Myszkowie.  /więcej.../


18 czerwca 2011
Sobotni eko-wypad za miasto

Jurajska ziemia po raz kolejny pogodnie i ciepło przywitała młodzież z Gimnazjum Katolickiego SPSK
im św. Brata Albeta z Dąbrowy Górniczej. To już kolejna sympatyczna wizyta młodzieży z tego miasta. Spora grupa uczniów, wraz ze swymi opiekunami udała się wspólnie z członkami naszego stowarzyszenia na ekologiczny spacer po Jurajskim Parku Krajobarazowym.  /więcej.../


9 lipca 2011
Wyprawa na Babią Górę

W sobotę o godzinie 8 rano Pitek, Tomek Malara i ja, czyli Tofik staliśmy przed samochodem. Ostatnie uzgodnienia spoglądamy na mapę i w drogę. Cel Babia Góra (1725m n.p.m.) najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego. Dojeżdżamy na parking przy Markowych.  /więcej.../


16-17 lipca 2011
I Biwak Rodzinny - Speleoliada 2011

Zacznę sprawozdanie od samiućkiego końca... no prawie, bo całkiem na samym końcu to padł mi akumulator w aucie... Ale, ale wracając do sprawozdania... Było naprawdę zajefajnie. I biwak rodzinny stowarzyszenia Speleo-Myszków osobiście uważam, a mam nadzieję nie jestem w tym "samotnym białym żaglem", za udany ze wszech miar. Dlaczego? To proste, super sympatyczny i super rodzinny, czyli taki na jaki liczyliśmy. Z całą pewnością nie był też jedyną w tym roku imprezą familijną naszego grona "dziurołazów", bowiem już snują się w kuluarach plany na kolejne spotkanie w zacnym, czyli ma się rozumieć naszym gronie.  /więcej.../


19 lipca 2011
Operacja "Pustynny Żar"

Korzystając z pięknej wtorkowej pogody wybraliśmy się na mały jurajski rekonesans. Ponieważ słońce paliło pełną mocą stwierdziliśmy, że ciekawym doświadczeniem będzie sprawdzenie "klimatu" pustynnej wędrówki z gorącym piachem pod stopami. Ruszyliśmy zatem w kierunku Pustyni Siedleckiej, która jest kolejnym przykładem na to jak różnorodny i piękny jest krajobraz Jury.  /więcej.../


21 lipca 2011
"Wakacyjna Szkoła Ekologii"

Wakacje w pełni rozkwitu, lato niestety jakby nieco mniej... My jednak nie przerywamy działań edukacyjnych na polu ekologii. W naszej bazie speleologicznej w myszkowskim MDK rozpoczęliśmy kolejną edycję przygód z jaskiniami, Jurą i górami, skierowaną do dzieci i młodzieży z Myszkowa.
 /więcej.../


27 lipca 2011
Wycieczka do Szmaragdowej

Od pewnego czasu planowałem wybrać się do jaskini Szmaragdowej nazywanej też jaskinią Szeptunów. Niestety z różnych powodów odwlekałem wyjazd. Dodatkowo, informacje od kilku osób (m.in. Tuptusia i Karsona) o zalaniu jaskini i świeżych zawałach skutecznie mnie zniechęcały do odwiedzenia tej jaskini. Aż w końcu, w sposób dość nieoczekiwany i dodatkowo w środku tygodnia (W środę 27 lipca) zorganizowałem wyjazd.  /więcej.../


30 lipca 2011
Wyprawa w "gipsy"

Nie bacząc na "jesienną szarugę" i niekorzystną prognozę pogody postanowiliśmy odwiedzić kolejny rejon krasowy Polski. Tym razem naszym celem była Niecka Nidziańska i jaskinie rozwinięte w skałach gipsowych. Okazuje się, że w "polskich gipsach", w okolicach Buska-Zdroju, jest całkiem dużo jaskiń. Na chwilę obecną jest zinwentaryzowanych 16 obiektów o długości powyżej 50 m. Największe skupisko znajduje się w stepowym rezerwacie przyrody w Skorocicach. Tam też skierowaliśmy nasze kroki  /więcej.../


5 sierpnia 2011
"Nocne manewry"

Kolejny letni wyjazd uskuteczniliśmy w Góry Sokole. Tym razem plan był ambitny: postanowiliśmy zrobić kilka jaskiń pionowych. Planowana była typowo nocna impreza. Umówiliśmy się w Myszkowie u Jarka w domu w piątek o godzinie 17. Podjechał do nas prezes Grzesiek, żeby omówić różne sprawy organizacyjne i zabrać do bazy "zdobycze wojenne" z ostatniego wypadu do Skorocic. Pogadaliśmy chwilę, w międzyczasie...  /więcej/


27-28 sierpnia 2011
II Speleoliada 2011

Sprawozdanie rozpocząć wypada i należy od tradycyjnego już stwierdzenia "było super sympatycznie i super miło". II biwak rodzinny stowarzyszenia Speleo-Myszków przeszedł tym samym do annałów naszej organizacji. Tradycją speleo-spotkań rodzinnych staje się powoli dobra, wręcz wyśmienita pogoda. Nie inaczej było i tym razem. Tegoroczny sierpień na Jurze zakończył się ciepłym i słonecznym weekendem, z czego bez chwili zastanowienia skorzystaliśmy. Tym razem na miejsce biwakowania wybraliśmy Trzebniów, miejscowość położoną w sercu Jury, małą lecz historycznie rzecz biorąc wiekową. Korzystając z gościnności mieszkańców wsi
/machamy w tym miejscu sołtysowi/ rozbiliśmy obozowisko na terenie rekreacyjnym położonym na jej końcu, bądź początku - jak kto woli, mając do dyspozycji boisko sportowe, plac zabaw, palenisko, scenę, a przede wszystkim jurajskie ostańce
 /więcej.../


3 września 2011
Zbigniew Rysiecki w Wiernej

3 września 2011 roku miałem zaszczyt otworzyć jaskinię Wierną jej odkrywcy Zbyszkowi Rysieckiemu. "Zbig" chciał wykonać dodatkowe pomiary jaskini w celu uzupełnienia swojego planu jaskini. Towarzyszyli mu żona Maria i Steve ze Spoleoklubu Wielkopolskiego. Zbyszek był bardzo zadowolony z faktu ochrony jaskini przez nasze stowarzyszenie.  /więcej.../


17 września 2011
Wyjazd "Secesjonistów"

Ostatnie spotkanie z Markiem z JGE i rozmowa o eksploracji nowych problemówh jurajskich skłoniły mnie do ponownego odwiedzenia okolic Rodaków. Chciałem zobaczyć, jak od wiosny posunęła się eksploracja tamtejszych jaskiń. Na sobotę (17 września 2011) zaplanowałem szkoleniowo-integracyjny wyjazd połączony z eksploracją powierzchniową okolic.  /więcej.../


17 września 2011
Jaskiniowy chrzest bojowy

Nasze dwie pupilki: Wierna i Wiercica po raz kolejny w tym roku otworzyły swoje wrota do wspaniałego i tajemniczego świata. Tym razem okazją do tego stało się spotkanie biwakowe naszych przyjaciół z Katowickiego Klubu Speleologicznego, którzy na miejsce swojej biesiady integracyjnej wybrali właśnie okolice Jaskini Wiercicy. Korzystając z zaproszenia na biwak zajrzeliśmy tam na chwilkę i my. Z naszych obserwacji wynika, że przewinęli się przy ognisku również i conajmniej: Strażak, Miki z Judytką, Pitek i Krzyś.  /więcej.../


23 września 2011
Jesienny zew natury

Stowarzyszenie Speleo-Myszków z "piskiem opon" wystartowało w nowy, jesienny sezon edukacji ekologicznej. W ciepły piątkowy poranek, wraz z 40 osobową grupą dzieci i młodzieży z dwóch myszkowskich szkół wyjechaliśmy w samo serce Jury K-C na wspólne warsztaty ekologiczne. Zajęcia realizowane są w ramach autorskiego projektu stowarzyszenia pt. "Chronimy Jurę, chronimy góry -aktywni w środowisku i dla środowiska", dofinansowanego z Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Na pierwsze spotkanie z przyrodą Jury zaprosiliśmy uczniów SP nr 4 i SP nr 7 z Myszkowa, szkół z którymi współpracujemy na polu ekologii i prehistorii naszego regionu.  /więcej.../


25 września 2011
Jaskinia Kroczycka

Korzystając z pięknej, złotej, polskiej jesieni wybraliśmy się na krótki, niedzielny spacer po Jurze. Typowo rekreacyjny wyjazd połączyliśny ze zwiedzaniem Jaskini Kroczyckiej. Późnym popołudniem pojawiliśmy sie u podnóża Góry Popielowej w składzie: Agnieszka, Sylwia, Jarek, Krzysiek i piszący te słowa Kacper.  /więcej.../


28-30 września 2011
Tatrzańska eko-przygoda

No to powróciliśmy syćka z Tater, calućkie i zdrowiućkie jako te rydze... A beło to zdaje sie jakesik tak: W środę, 28 września  /więcej.../


30 września 2011
Świniuszka nocą

W piątek po południu wybraliśmy się z Jarkiem w odwiedziny do Speleoklubu Olkusz. Przy okazji postanowiliśmy zwiedzić jaskinię w Świniuszce. Ponieważ spotkanie z kolegami z Olkusza trochę się przedłużyło pod jaskinię dotarliśmy dopiero koło godziny 21. Oporządziliśmy się po ciemku przy samochodach i  /więcej.../


2 października 2011
Jaskinia Ciesenć

Dzięki dobrym kontaktom międzyklubowym udało mi się załatwić klucze do jaskini Ciesenć (dzięki Seba). Jest to jedna z odkrytych na przełomie wieków jaskiń jurajskich, która z powodu bogatej szaty naciekowej została zamknięta bezpośrednio po odkryciu. Niedługo później zamki zostały uszkodzone i dopiero w 2006 roku została otwarta ponownie.  /więcej.../


5 października 2011
Gimnazjaliści z G5 z wizytą w Speleo

W środę, tuż po 8.00 do naszej bazy speleologicznej zawitała kilkunastoosobowa, energetyczna grupa młodzieży z Gimnazjum nr 5 w Myszkowie. Oznacza to niezmiennie jedno - nasza eko-przygoda, prowadzona z dziećmi i młodzieżą trwa nadal i nieprzerwanie.  /więcej.../


7 października 2011
Jura w chmurach, czyli deszczowe warsztaty

Kontynuujemy realizowanie programu edukacji ekologicznej pt. "Chronimy Jurę, chronimy góry - aktywni w środowisku i dla środowiska", dofinansowanego z PO FIO. W piątek kolejna grupa młodych ludzi wyruszyła z nami na jurajskie spotkanie z przyrodą, podziemiami i jaskiniowym krasem. Pogoda od samego ranka nie rozpieszczała jednak nikogo. Dość chłodny i zdecydowanie deszczowy poranek delikatnie sugerował, by nie wystawiać kawałeczka nosa na dwór.  /więcej.../


12-14 października 2011
Warsztaty w lekko zimowym krajobrazie

Powoli i nieuchronnie zmierzamy do zakończenia naszego projektu edukacji ekologicznej pt. "Chronimy Jurę, chronimy góry - aktywni w środowisku i dla środowiska", dofinansowanego z PO FIO. Kolejna, 40 osobowa grupa młodzieży z myszkowskich szkół
/SP1 i SP3/ szczęśliwie i ze sporymi wrażeniami powróciła z eko-warsztatów, których druga część odbywała się w malowniczym Tatrzańskim Parku Narodowym.  /więcej.../


15 października 2011
Wyprawa na otarcie łez ;)

Zaplanowany na 15 października wspólny wyjazd ze Speleoklubem Tatrzańskim do jednej z "nowych" jaskiń słowackich w ostatniej chwili został odwołany. Rozeźleni tym faktem postanowiliśmy zaspokoić nasze rozbudzone oczekiwania estetyczne w inny sposób. W naprędce zorganizowaliśmy wyjazd do Kletna w celu zwiedzenia Jaskini Niedźwiedziej  /więcej.../


15 października 2011
Stowarzyszenie Eksploracyjno-Historyczne "Grupa Łódź"

W dniu dzisiejszym gościliśmy "na naszym terenie" Stowarzyszenie Eksploracyjno - Historyczne "Grupa Łódź". Na spotkanie umówiliśmy się pod budynkiem MDK o godzinie 9. Na wstępie wraz z naszym prezesem i Mikim oprowadziliśmy kolegów z Łodzi po naszej bazie gdzie zapoznaliśmy gości z naszymi działaniami na rzecz ochrony podziemnych zjawisk krasowych jak i działalnością eko-edukacyjną wśród dzieci i młodzieży. Potem nastąpiła wymiana doświadczeń związanych z naszymi zainteresowaniami, wspólne zdjęcie z niedźwiadkiem i... w teren - kierunek - okolice Olsztyna.  /więcej.../


20-21 października 2011
Sympozjum Speleologiczne w Ojcowie

W tym roku 45 Sympozjum Speleologiczne odbyło się w siedzibie Ojcowskiego Parku Narodowego. Zaplanowano trzy sesje terenowe, na których można było zwiedzić niedostępne dla "normalnego" ruchu speleologicznego jaskinie.  /więcej.../


22 października 2011
Jaskinia, Pustynia i Dupka

W sobotni poranek, wykorzystując piękną jesienną pogodę, wybraliśmy się do Sokolich Gór na jaskiniowe "małe co nieco". Pod "dziurą" umówiliśmy się ze sporą, jak się okazało na miejscu, grupą bardzo pozytywnie zakręconych ludzi, którzy chcieli zwiedzić jedną z najpiękniejszych jurajskich jaskiń, będącą pod opieką Speleo-Myszków. Nasze stowarzyszenie w szerokim tego słowa znaczeniu reprezentowali: Mila, Renata, Rav, Miki, Patryk, Łukasz oraz młodzi adepci speleologii Judytka i Oluś.  /więcej.../


23 października 2011
Sympozjum Speleologiczne Ojców - odsłona druga

W niedzielę odbyła się trzecia, ostatnia sesja terenowa. Tym razem była to "lajtowa" wycieczka po mniej znanych terenach OPN. Z uwagi na obowiązki rodzinne z imprezy wykruszył się Prezes, tak więc Speleo Myszków reprezentowaliśmy tylko ja i Jarek.  /więcej.../


29 października 2011
Jaskinia Rysia

Ekipa z Jurajskiej Grupy Eksploracyjnej zaplanowała na tę sobotę wyjazd do odkrytej i eksplorowanej przez siebie jaskini Rysia w okolicy Rodaków. Dzięki ich uprzejmości udało mi się zwiedzić to jedno z najnowszych, dużych odkryć jaskiniowych na Jurze. Pierwsze zejście do jaskini miało miejsce w maju 2011 roku  /więcej.../


31 października 2011
Starzy znajomi z wizytą...

Tradycją jest, że młodzież uczestnicząca w prowadzonych przez nas warsztatach ekologicznych, w pierwszej kolejności odwiedza bazę speleologiczną w myszkowskim MDK, aby poznać teoretyczne podstawy szerokiego zagadnienia jakim jest Jura i jurajski kras podziemny. Kolejnym etapem zajęć jest wspólna przygoda jurajska na terenie Zespołu Parków Krajobrazowych, gdzie uczestnicy zajęć mają możliwość bezpośredniego kontaktu z tym, co na Jurze najpiękniejsze... jurajską przyrodą nad i pod ziemią. W przypadku naszych młodych przyjaciół ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Myszkowie odwróciliśmy kolejność tych zdarzeń.  /więcej.../


5 listopada 2011
Speleokonfrontacje 2011

Jak każdej jesieni i w tym roku SDG zorganizował Speleokonfrontacje w Podlesicach. I jak każdego roku na imprezie pojawiło się mnóstwo osób z naszego speleoświatka, by wziąć udział w pokazie filmów  /więcej.../


8 listopada 2011
Koniec projektu, jaskinie chronimy nadal...

Zakończyliśmy merytoryczną realizację projektu pt. "Chronimy Jurę, chronimy góry - aktywni w środowisku i dla środowiska". Projekt został dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Wszystkim osobom wspierającym nasze działania oraz bezpośrednio pracującym na rzecz projektu, jak też samego stowarzyszenia bardzo serdecznie dziękujemy. Uczestnikom warsztatów życzymy wielu wspomnień obfitujących w miłe akcenty oraz energii do aktywnego wspierania działań na rzecz regionu oraz przyrody Jury. Wszystkich Was zapraszam do współpracy ze Speleo-Myszków. Będzie nam niezmiernie miło zobaczyć Was w naszych szeregach.  /więcej.../


9 listopada 2011
Warsztaty na "Piątkę"

Przygoda Speleo-Myszków z edukacją ekologiczną dzieci i młodzieży regionu trwa nadal i nieprzerwanie. Podobnie zresztą jak współpraca na tym polu z myszkowskimi placówkami oświatowymi, z którymi jak sądzimy wypracowaliśmy już przyjacielskie relacje. Tym razem w bazie gościliśmy bardzo sympatyczną grupę młodzieży z Gimnazjum nr 5 w Myszkowie. Podobnie jak ich młodsi o rok koledzy  /więcej.../


9 listopada 2011
Na naukę nigdy nie jest za późno...

Stowarzyszenie Speleo-Myszków prowadzi swoją działalność eko-edukacyjną nie tylko wśród dzieci i młodzieży szkolnej. Naszą bazę odwiedzają także dorośli mieszkańcy Myszkowa, regionu, a czasem i dalszych miejsc kraju. To bardzo ważne, gdyż chcemy być i jesteśmy otwarci na wszelkie formy aktywności i współpracy z pożytkiem dla przyrody oraz dla ludzi. Tym razem naszymi gośćmi byli podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy MOPS z Myszkowa. Sympatyczna, kilkunastoosobowa grupa  /więcej.../


12 listopada 2011
Racławicka zwana Grzmiączką

Nasza eksploracja speleologiczna dolinek podkrakowskich zawsze jakoś schodziła na dalszy plan. Żeby nadrobić zaległości postanowiliśmy wybrać się do Jaskini Racławickiej. To w zasadzie jedyna "normalna", pionowa jaskinia w okolicach Krakowa. Pozostałe tutejsze "piony" to ciasnoty, których zwiedzanie jest praktycznie niemożliwe bez drastycznej diety i odpowiedniej budowy ciała.  /więcej.../


14 listopada 2011
Okolice Ryczowa

Perspektywa spędzenia kolejnego, gnuśnego dnia długiego weekendu przed ekranem nie nastrajała mnie zbyt optymistycznie. W naprędce postanowiłem zatem zorganizować jakiś wyjazd. Ponieważ większość ekipy odsypiała sobotnie ekscesy, na Jurę wybraliśmy się we dwóch z Jarkiem. Tym razem padło na okolice Ryczowa. Po przyjeździe na miejsce okazało się, że zamiast pięknej, słonecznej aury mamy mglisty, zimny dzień.
 /więcej.../


2 grudnia 2011
Gotowi na jurajską przygodę

Piątek był kolejnym intensywnym i pracowitym dniem w bazie Speleo-Myszków. Pracowitym, ale jak to już bywa przy naszych spotkaniach z dziećmi i młodzieżą, dniem bardzo ciekawym i miłym. Odwiedziły nas dwie grupy młodych ludzi, ciekawych świata, przyrody i przygody. Pierwsi wrota do podziemnego świata przekroczyli sympatyczni trzecioklasiści z IIId z Zespołu Szkół Publicznych nr 5 w Myszkowie, z którym nasze stowarzyszenie współpracuje od dłuższego czasu. Po nich do bazy speleologicznej zawitała miła i pełna energii grupa ze Szkoły Podstawowej w Mysłowie, miejscowości położonej niedaleko Myszkowa.  /więcej.../


6 grudnia 2011
Święty, który do podziemi zagląda...

Warsztaty warsztatami, a porządek /czytaj: tradycja/ w narodzie musi być i basta. O tym jednak już za chwilkę... Skupmy się bowiem jeszcze na samych zajęciach warsztatowych. Tym razem do bazy speleologicznej naszego stowarzyszenia zawitała grupa pierwszaków z SP nr 6 w Myszkowie, grupa naprawdę pełna energii i niespożytych sił witalnych. Po wejściu do podziemi MDK nasi mali goście aż podskoczyli z radości na widok przygotowanych garnków z czołówkami oraz możliwości zwiedzania makiety  /więcej.../


13 grudnia 2011
W rocznicę... zeszli do podziemia...

Dzień kolejnej już rocznicy wprowadzenia w naszym kraju zbrodniczego "Stanu Strachu" uczciliśmy pamięcią, zadumą i... pracą. Umówiliśmy się bowiem na jaskiniowe spotkanie z kolejną grupą młodych ludzi, chętnych wrażeń, przygody i poznania uroku jurajskiego świata podziemi.  /więcej.../


17 grudnia 2011
"Tajemnicza" jaskinia w Cisowniku

Kontakty z eksproratorami jurajskimi z JGE pozwoliły mi zwiedzić kolejną, nową jaskinię jurajską. Była to Jaskinia Między Sosnami odkryta niedawno przez Michała Jagielskiego z Podzamcza. Położona jest w tajemniczym wzgórzu Cisownik, o którym wiele się mówi, ale konkretne informacje mało kto posiada. W ostatnich latach wyeksplorowano tu 7 (?)  /więcej.../


31 grudnia 2011
Sylwester 2011

31 grudnia pożegnaliśmy speleologicznie Stary Rok w MDK w Myszkowie. Na imprezie bawiło się 26 członków Stowarzyszenia jak również krewnych i znajomych "Królika". W tym roku motywem przewodnim była szeroko rozumiana służba zdrowia. Uczestnicy przebrali się za chorych bądź personel medyczny. Niektórzy pełnili nawet rolę ordynatorów. Szczególny aplauz wzbudził kolega Prezes, który przybył na wózku inwalidzkim podpięty do kroplówki jak również Model pełniący rolę ciężko poszkodowanego w wypadku komunikacyjnym. Ogólnie inwencja uczestników była bardzo duża, Można to zobaczyć na zdjęciu grupowym w holu MDK. Po toaście o północy, w pełnym rynsztunku wyszliśmy na plac przed Dom Kultury żeby odpalić fajerwerki. Nasze przebrania wzbudziły szeroki podziw wśród świętujących Nowy Rok na wolnym powietrzu. Zabawa była przednia. Tańce, hulanka, swawola trwały do białego świtu. Więcej fotek w  galerii.


sprawozdaniaSpeleo-Myszków