[ sprawozdania ]
powrót

Jaskinia Szachownica (I i II) 29-30 marzec 2008r.

29-30 marca byliśmy w jaskiniach Szachownica (I i II), mnóstwo nietoperzy, piękne fotografie.

Przyjechalismy w sobote wieczorem, było mokro, padał deszcz. W wyprawie uczestniczyki: Model, Pitek, Tofik.

W jaskini stwierdzono masowe zimowanie nietoperzy. Inne z nich jednak już polowało (Znajdujacy sie na tym terenie rezerwat chroni glownie wlasnie nietoperze)

Ważne:


"...Dno sal i korytarzy w czesciach poszerzonych przez eksploatacje pokryte jest dużymi blokami i gruzem wapiennym. W cześciach naturalnych miejscami występuje namulisko piaszczyste. Szachownica utworzona została przez wody topniejacego lodowca (jaskinia proglacjalna). W systemie Szachownicy stwierdzono swieże obrywy skał oraz wyraźne ugiecia lawicy stropowej w sztucznie powstalych korytarzach. Niewielki nadkład, wymarzanie - stwarzają niebezpieczeństwo odpadania bloków skalnych od stropu. Wejście do Szachownicy II jest zerodowane do tego stopnia iż przypomina niedbale poukladaną konstrukcję z klocków. Oparcie lub otarcie się o nią powoduje kamienną lawinę. Należy więc zachować dużą ostrozność w czasie zwiedzania."...


info z Oficjalnej Polskiej Strony Taternictwa Jaskiniowego przy KTJ PZA .

Jest to dosć duża jaskinia posiadająca mnóstwo spękań ( typowa dla jaskiń usytuowanych w kamieniołomach ).

Niestety - Rezerwat Przyrody Szachownica przywitał nas stertą śmieci, tuż pod tablicami mówiącymi o tym, czego to nie należy robić w rezerwacie.


powrót