strona główna archiwum 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010


Sprawozdanie za rok 2005

W dniach 8-9 styczen "Biwak Zimowy Gorce 2005", byliśmy, zobaczyliśmy, przeżylismy i wrócilismy. (FOTO)


W dniach 23-30 stycznia Zuzia, Grzesiek i Witek byli na nartach na Słowacji. Pogoda fantastyczna słońce, mróz.


Dnia 5 marca stowarzyszenie Speleotrek udostępniło w celach naukowych jaskinie Wierną i Wiercice. Jak co roku była liczona populacja nietoperzy. Po całodziennych badaniach (po zestawieniu wyników liczenia z poprzednich lat) można wyciągnąć wniosek, że wahanie populacji jest wprostproporcjonalne do warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz (późna zima). Wśród wielu gatunków nietoperzy zamieszkujących jaskinie, na uwage zasługuje Podkowiec Mały, u którego zanotowaliśmy wzrost populacji w Jaskini Wiercicy. Ten wynik badań ucieszył nas bardzo, ponieważ gatunek ten wybiera miejsca do których jest swobodny dostęp, tym samym zabezpieczenia jakie stosujemy w jaskiniach (klapy zamykające wejścia) są prawidłowej konstrukcji i w żaden sposób nie utrudniają swobodnego przelotu nietoperzą. Pojawiły sie zarzuty, że sposób zamykania przez nasze stowarzyszenie jaskiń (w tym Wiercicy) jest nieprawidłowe. Przeprowadzone badania naukowe przeczą tym opinią stwierdzając znaczna ilość osobników, a wśród licznych gatunków wspomnianego Podkowca Małego, którego populacja z roku na rok zwieksza się. Po przeprowadzonych badaniach, jaskinie zostały ponownie zamkniete, a hibernujące nietoperze przez nikogo nie niepokojone wylecą wiosną na łowy. fotki


Dnia 17 kwietnia byliśmy złoić " Knura" w Łutowcu w składzie: Karson, Strażak, Szymonek, Model, oraz osoby towarzyszace. Pogoda była cudowna, u góry lekki wiaterek. Było ognisko i kiełbaski. (FOTO)


W dniach 1-2 maja miała miejsce "majówka" na Bukowiu obok J. Narożnej, było bardzo sympatycznie. Dwudniowe imprezy maja to do siebie, ze prawdopodobieństwo spotkania wszystkich uczestników wzrasta. (FOTO)


Zjazd weteranów 14-15 maja. Mieliśmy niewątpliwy zaszczyt spotkać weteranów taternictwa jaskiniowego w miejscowosci Małobądź, na terenie stadniny koni starego grotołaza p. Kocjana. Jak zapewnił mnie Jerzy Ganszer "konie śpią na stojąco i czasem maja zamknięte oczy". zobacz.


W dniach 28 - 29 maja miały miejsce wejścia do J. Wiernej, było sympatycznie, wszyscy zainteresowani mogli filmowac i fotografowac tą piękną jaskinie. I to dzięki ich uprzejmości nasze archiwa powiekszyły się o kilka ciekawych fotek. Biwak przy otworze i dyskusje po swit. (FOTO)


W dniu 11 czerwca zrobiliśmy górne partie J. Maurycego. Jaskinia pięknie "żyje". Byl dr. Postawa ze studentami.


W dniach 18-19 czerwca bylismy w Jaskini Brzozowej. Kolejny raz mielismy okazje poznawac ta ciekawa jaskinie.


W dniu 26 czerwca byliśmy na Łutowcu - doskonalenie technik wspinaczki skałkowej i jaskiniowej. ( małpi gaj ). {FOTO}.


W dniach 28 czerwca do 1 lipca Strazak z córka byli ponownie w Tatrach po stronie Slowackiej i Polskiej. Zrobili duzo ladnych fotek kilka z nich tu


W dniu 7 sierpnia bylismy w J. Malinowskiej, nastepnie potreptalismy na Skalke Malinowska. Pogoda dopisala, burza nas minela. W jaskini brak pierwszej drabinki (zlomiarze dzialaja nie tylko na jurze). Pierwszy z ringów zaklepany, w jaskini "padal deszcz", jest dobrze ospitowana (mozna trenowac). Zrobilismy kilka fotek


W dniu 10 sierpnia dzieci z Domu Kultury " Odeon" w Czeladzi wędrowały szlakami Jury Krakowsko - Częstochowskiej.Swoją pomocą służył prezes, znajomość terenu i chęć uświadomienia młodym ludzią czym jest ochrona podziemnych zjawisk krasowych, zostało docenione.


W dniu 19 sierpnia Strażak, Witek i Rafał staneli na Mont Blanc Gratulacje! Oto kilka fotek oraz opis wyprawy


Dnia 7 pażdziernika oprowadzilismy wycieczkę z Gimnazjum nr.3 z Myszkowa. Cieszymy się gdy młodzi ludzie chcą zrozumiec istote ochrony podziemnego krasu i czynnie uczestniczą w edukacji.


Dnia 8 pażdziernika przy okazji Brzozówek, w których czynnie uczestniczyliśmy, otworzyliśmy Jaskinie Wiercice, mielismy gości, było sympatycznie. Przeprowadzilismy konserwacje zamykania i zlikwidowalismy starą poreczówke górnych parti. (FOTO) W tym samym czasie miała miejsce wycieczka Gimnazjum nr.2 z Myszkowa, gdzie uczniowie mieli możliwość zrozumienia zagadnień zwiazanych z ochroną jaskiń.


Dnia 22 października zorganizowaliśmy wycieczkę dla harcerzy z Hufca Myszków, była bardzo wyczerpująca i sprawdzajaca kondycję młodych "harcowników".


Dnia 7 listopada byliśmy w Przedszkolu nr. 4 w Myszkowie. Odbyła się prelekcja na której, poprzez zabawe i pokaz multimedialny zapoznaliśmy najmłodszych z podziemnym światem, pełnym tajemnic.


W dniach 10-12 listpada byliśmy w Słowacji. Nocowaliśmy w Zubercu, w piatek przespacerowaliśmy się na Rochackie Stawki, a w Sobote od 8.00 do 16.00 walczylismy ze swoimi słabościami wspinając się na Wysoką, przewodnikiem był Franek w trakcie wspinaczki towarzyszyła nam ekipa telewizyjna ze Słowackiego programu JOJ. Tego samego dnia film został wyemitowany w Słowackiej TV o godz. 20.00. Było naprawde przyjemnie "powisieć" kilka godzin na linach. Widoki zniewalały!!!! zobacz


strona główna archiwum 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010